Korsdrag

För fjortonde året i rad ger Malmö Operaorkester en konsert tillsammans med elever från Skånes Kulturskolor. Korsdrag är en konsert där unga elever får ett unikt tillfälle att framträda på Malmö Operas stora scen tillsammans med professionella musiker. Eleverna spelar tillsammans med våra musiker och i olika konstellationer. Det blir musik av Risberg, Mendelssohn, Mozart, Musorgskij, Bernstein mm. 

Vårt mål är att de unga musikerna skall inspireras till fortsatt spelande och nya musikaliska höjder för att en dag bli våra ordinarie kollegor!

Program 

MALMÖ OPERAORKESTER
Jan Risberg 
Le petite crotale

Felix Mendelssohn-Bartholdy 
Ouvertyr i C-dur för symfonisk blåsorkester, op 24

August Klughardt 
Konzertstück für oboe und orchester op 18
2 Lugnt och uttrycksfullt
3 Livligt

Klara Borgquist oboe
(Nordiska Musikgymnasiet Stockholm)

Wolfgang Amadeu Mozart
Alleluia ur Exultate jubilate
Ivano Bevanda, altsaxofon
(Eslövs kulturskola)

Fredrik Gran
Vox Terminus III för blåsorkester och video

Pentatonix/Thomas Bangalter
Guy Christo m fl

Daft Punk – medley

Paus

PICCOLO
Duke Ellington
It Don’t Mean a Thing

Vince Gassi
Crusade

Wakl the Moon, Nocholas Petricca
Eli Maiman m fl

Shut Up and Dance

CIMBASSO
Klaus Badelt
Pirates of the Carabbean

Michael Sweeney
Pantheon

Leonard Bernstein
West Side Story – medley

PICCOLO & CIMBASSO
Trad arr Michael Sweeney
Ceiltic Air and Dance

Modest Musorgskij
Promenade
The Hut of Baba Yaga
The Great Gate of Kiev

KULTURSKOLOR

Bjuvs Kulturskola 
Burlövs Kulturskola 
Båstads Kulturskola 
Eslövs Kulturskola 
Kävlinge Musikskola 
Lomma Kulturskola 
Lunds Kulturskola 
Malmö Kulturskola 
Skurup Kulturskola 
Staffanstorp Musikskola 
Svalövs Kulturskola 
Trelleborgs Kulturskolan 
Vellinge Kulturskola 
Ystad Kulturskolan 

MUSIKPEDAGOGER FRÅN DAFT PUNK

TVÄRFLÖJT Nina Jönsson (Malmö)
KLARINETT Andreas Mars (Burlöv), Lars Axelsson (Eslöv) Jeanette Eliasson (Lomma), Annika Jessen (Malmö) Jon Lundberg (Vellinge& Skurup)
SAXOFON Annelie Olhaver (Bjuv & Båstad) Dan Holmström (Kävlinge)
VALTHORN Michal Stasiak (Malmö)
TRUMPET Gert-Inge Persson (Eslöv), Conny Månsson (Kävlinge)