Måndag är fiskbulledag
- Genre
- Opera, Barn och Familj
- Datum
- 9 apr - 23 maj 2026
- Scen
- Turné
- Pris
- 180 kr
I skolköket arbetar Irene och Ritva. De tycker olika om det mesta. Irene vill förnya och ge barnen panpizza och läsk. Ritva avskyr förändringar. Hon har jobbat i skolköket sedan tidernas begynnelse och vill att allt ska vara som det alltid har varit. På måndagar serveras fiskbullar – punkt.
En dag kommer den mystiska kvinnan Hansson och börjar spana på deras arbete. Irene och Ritva tycker mest att hon är i vägen. Det visar sig att Hansson har i uppdrag av rektorn att effektivisera och dra ner på kostnaderna. En liten skola måste väl kunna klara sig med en person i köket? Plötsligt blir det dagliga arbetet en tävling. En måste bort. Blir det Irene eller Ritva?
Måndag är fiskbulledag är en rapp och underhållande nyskriven opera, baserad på en teaterpjäs från 2005 av Anders Duus. Musiken har svängiga jazzinfluenser och är komponerad av slagverkaren Lars Ljungberg för piano och vibrafon. För librettot svarar Maria Sundqvist.
Nypremiär | 9 april 2026 |
Spelas till | 23 maj 2026 |
Scen | Turné |
Språk | Svenska |
Längd | ca 45 min inkl paus |
Ålder | Rek från 10 år |
Vill du se föreställningen med din klass? För denna föreställning erbjuder vi skolbiljetter dagtid. Skolbiljetter kan bokas för elever som studerar heltid upp till och med gymnasienivå. Medföljande lärare går gratis men biljettbokning krävs.
Datum & tid | 9 april - 23 maj 2026 |
Målgrupp | från åk 5 |
Skolpris | 70 kr /elev |