Vi på operan

För närvarande är vi cirka 270 tillsvidareanställda på Malmö Opera, men när vi är som flest är vi runt 500 personer som är engagerade i operahuset.  

Här hittar du alla sektioner och tillsvidareanställda. Vill du komma i kontakt med någon skriver du fornamn.efternamn@malmoopera.se

Här hittar du medverkande i föreställningar
Här hittar du styrelse och ledning

Ledningsstab
Carina Ostrander, tf VD och teaterchef
Jari Ylitolva Henriksson, HR chef
Eva Persson, HR generalist, HR
Elisabeth Boström, Castingchef
Vokal & Orkester
Martin Brommann, Ensemblechef, Vokal & Orkester

ORKESTER
Här hittar du hela Malmö Operaorkester

Kristian Svensson, Orkesterinspicient
Patrick Bongart, Orkestertekniker
Johan Palm, Orkestertekniker

VOKAL
Här hittar du hela Malmö Operakör
Bo Nordström, Kör- och orkesteradministratör
Magnus Skoog, Avdelningschef kör
Michael Jansson, Musikalartist
Sara Lehmann, Musikalartist
Oscar Pierrou Lindén, Musikalartist
Magnus Gilljam, Repetitör,
Tomas Johnsson, Repetitör
Elena Jordan, Ljungqvist, Repetitör
Max Lörstad, Repetitör
Elena Mitrevska, Kormästare
Elinor Fryklund, Barnkormästare

Dramaturgiat
Ylva Kihlberg, Chef för dramaturgiatet
Boel Adler, Textmaskinsoperatör
Malin Andersson, Textkoordinator/operatör
Tor Billgren, Textmaskinsoperatör
Magnus Johansson, Bibliotekansvarig
Pontus Rubin, Musiktbibliotekarie
Benjamin Staern, Musikbibliotekarie
Angelica Asp Larsson, Sufflör
Annika Jacobsson Palmqvist, Sufflör
Administration

Åsa Lindh, tf Avdelningschef
Marie Kristiansson, Servicevärd, Servicecenter
Charlotte Lundqvist, Ansvarig Servicecenter
Meghan Mills, Servicevärd, Servicecenter
Jessica Johansson, Redovisningsassistent
Louise Persson, Redovisningsassistent
Betty Andovska, Löneadministratör
Petra Östberg, Löneadministratör
Pär Wikenmo, IT-ansvarig
Nino Zlatevski, IT-tekniker

Operaverkstan
Maria Sundqvist, Konstnärlig ledare, Operaverkstan
Carolina Lindau, Producent
Produktion och planering
Ingrid Fransson, Chefsproducent
Camilla Gustafsson, Producent
Jamil Mani, Producent
Sofia Nilsson, Producent
David Johansson, Planeringsansvarig
Eva-Lena Granbom, Planeringskoordinator
Johanna Modin Persdotter, Produktionskoordinator
Hanna Nygren, Produktionskoordinator
Hillevi Björnsson, Biträdande regissör
Johanna Hybinette, Biträdande regissör
Melker Sörensen, Biträdande regissör
Katarina Sörenson, Biträdande regissör
Teknik (ljus, ljud, rekvisita, scen, dekorateljéer, fastighet)

Fredrik Täck, Teknisk chef

DEKORATELJÉER
Patrik Becker, Dekorateljéchef, Dekorateljéer
Paula Sjöblom, Scenografisk projektledare
Dan Sörensen, Scenografisk projektledare
Anders Turesson, Konstruktör
Katarina Hedetoft Lindeberg, Dekormålare
Anna-Karin Kallträsk, Dekormålare
Maximilian Kensell, Dekormålare
Björn Nyström, Dekormålare
Agneta Persson, Teknikansvarig måleri
Anders Blomqvist, Snickare
Mats Ernst, Teknikansvarig snickeri
Vincent Gadd Sörensson, Snickare
Johan Germansen, Snickare
Viveca Hofwimmer, Snickare
Otto von der Marwitz, Snickare
Ida Enebro, Teknikansvarig tapeteseri
Petter Forsberg Ekström, Smed
Niklas Gagner, Smed
Anders Källström, Smed
Johan Lindsjö, Teknikansvarig smedjan
Magnus Nilsson, Teknikansvarig specialeffekter

FASTIGHET
Fredrik Billquist, Fastighetschef, Fastighetsavdelning
Martin Törnklev, Fastighetstekniker
Liliane Sundin Pedroso, Städledare
Mirjana Donkova, Lokalvårdare
Tam Nguyen, Lokalvårdare
Thuy Nguyen, Lokalvårdare
OnAnong Prommali, Lokalvårdare
Sivaneswary Seevaratnam, Lokalvårdare

LJUD
Svante Axbacke, Ljudchef, Ljudavdelning
Joel Bexelius, Ljudtekniker
Peter Ebbesson, Ljudtekniker
Anders Ekstedt, Ljudtekniker
John Johansson, Ljudtekniker

LJUS
Daniel Bexell, Ljuschef, Ljusavdelning
Emmy Axelsson Hyltén, Ljustekniker
Oliver Rangståhl, Teknikmästare, Verkstan/Turné
Peter Samuelsson, Ljusbordsoperatör
Anna Björklund, Ljusbordsoperatör
Gert Åke Christiansson, Ljusbordsoperatör
Katarina Hansson, Ljusbordsoperatör
Magnus Hultman, Teknikmästare Verkstan/Turné
Ronny Jensen, Ljusbordsoperatör
Jim Olsson, Elektriker
Mim Rosvall, Ljustekniker
Joakim Täck, Videotekniker
Peter Samuelsson, Ljusbordsoperatör
Susanne Törnklev, Ljustekniker
Mats Ödbratt, Ljustekniker

SCEN
Björn Winberg, Scenchef, Scenavdelning
Jo Halldin, Scenmaskinsoperatör
Nils Herslow, Scenmaskinsoperatör
Ulla-Britt Holmström, Teknikansvarig Rekvisita
Tove Johansson, Dekortekniker
Jan Anders Larsson, Teknikmästare
Patrick Larsson, Teknikmästare
Josefin Lönnerheim, Teknikmästare
David Müntzing, Scenmaskinsoperatör
Erick Nieddu, Dekortekniker
Alexander Olsson, Scenmaskinsoperatör
Ann Catrin Olsson, Rekvisitör
Pär Petersson, Teknikmästare logistik
Kari Ståbi, Rekvisitör
Emely Thimm, Rekvisitör
Emelie Veide, Dekortekniker
Magnus Welroos, Dekortekniker

Sasja Ekenberg, Inspicient
Peter Tyllgren, Inspicient
Carina Utzon R Jacobsen, Inspicient

Kostym & Mask
KOSTYMATELJÉ
Ulrica Lydahl, Kostym- & maskchef, Kostymateljén
Katarina Karlsson, Inköpare/kostymassistent
Amanda Andersson, Skräddare
Linda Boberg, Skräddare
Mary-Anne Buyondo, Skräddare
Birgitta Danielsson, Skräddare
Gisela Danielsson, Tillskärare
Karin Ericsson, Skräddare
Robert Eriksson, Skräddare
Margareta Palmgren, Skräddare
Lise-Lott Selander, Tillskärare
Magnus Sennerteg, Tillskärare
Kent Sühr, Tillskärare
Anne Teahan, Skräddare/Modist
Susanne Dahlberg Nilsson, Patinerare
Eva Sjövall, Kostymkoordinator
Christel Rönn, Kostymservicechef, Kostymservice
Sanna Ekström Forsberg, Kostymansvarig
Mia Cederholm, Kostymtekniker
Elize Gunhaga, Kostymtekniker
Maria Lagerholm, Kostymtekniker

PERUK & MASK
Johanna Brandt, Ateljéchef Peruk & mask
Josephine Stackbom, Maskör
Karin Amasalidis, Maskör
Danielle Nicole Cavala, Maskör
Alice Soro Cillara, Maskör
Julia Gandsjö, Maskör
Annika Johansson, Maskör
Malin Junert, Maskör
Cecilia Munter, Maskör
Linda Norman, Maskör

Publikutveckling & Arrangemang

Carina Ostrander, Publikutvecklingschef

FÖRSÄLJNING
Josefin Carlsson, Försäljningschef
Sofia Bolin, CRM-ansvarig
Hedvig Nilsson, Försäljningspersonal
Alma Schelin, Teatervärd
Rickard Skagerstrand, Teatervärd
Eleonor Wester Allansson, Försäljningspersonal
Emma Wååg, Försäljningsansvarig företag

PUBLIKUTVECKLING
Sigrid Landström Petersen, Projektledare
Hanna Nilsson, Projektledare
Helena Johansson Strässle, Projektledare turné
Pia Lindgren, ArtDirector
Torgny Nilsson, Pressansvarig
Martin Paulsson, Content manager
Sofia Samuelsson, Copywriter
Anna Sigvardsson, Webbredaktör
Miriam Riaie, Projektledare unga vuxna

ARRANGEMANG
Åsa Hansen, Arrangemangschef, Arrangemang
Ian Jones, Köksmästare
Anders Larsson, Kock
André Rosdahl, Kock
Emil Sporre, Kock
Magnus Troxén, Souschef
Taiwo Udochi Oloruntoyin, Diskare
Azra Causevic, Kantinbiträde
Magdalena Galle Rambe, Kantinbiträde
Liselotte Graversen, Foajéansvarig
Christer Igesten, Biträdande foajéansvarig
Sara Carlsson, Servitris
Juan del Canto, Hovmästare
Samar Diab Åhrén, Restaurangansvarig