Malmö Opera Sök » |  Kontakta oss » |  In english please » |  För våra danska besökare »
   
Temakvällar
 
Inför varje ny uppsättning på Operaverkstan ägnar vi mycket tid åt research. Vi lyssnar nyfiket på massor av musik, läser pjäser, böcker och artiklar och får nya idéer. När det är premiär har vi samlat på oss en mängd kunskaper och tankar om och kring den nya föreställningen.

Temakvällarna är vårt sätt att dela med oss av allt detta till er som publik. Dels för att ni som vill också ska känna er förberedda, men också för att vi ska kunna testa våra nya idéer.

En temakväll i Operaverkstans regi kan därför se mycket olika ut. Ibland är det en föreläsning eller diskussionskväll, en annan gång sing-a-long eller en improviserad opera. Syftet är alltid att öka intresset och kunskapen om en aktuell föreställning, främst för er men också för oss själva.